Boji Üretim Fabrikası'na alınacak işçi sayısına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Ulaştırma ve Demiryolu Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, Boji Üretim fabrikasına yapılacak olan alımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Fabrikanın Sivas ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirten Peker, “TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğüne İŞKUR vasıtası ile alımı başlatılan ve müracaat süresi tamamlanan, ağırlıklı kaynakçı konumundan 162 yeni işçinin alımı ile Boji imalatı yönünden atılım yapacaktır. Çok kısa süre içinde iş başı yaptırılacak işçilerimizin hem Sivas ekonomisine hem de istihdam açısından çok olumlu etkileri olacaktır. Detay olarak 112 işçi metal işleri kaynakçı 50 işçi Siensi (CNC) tezgâh operatörü Endüstri Meslek lisesi mezunu olacak şekilde kadro açılmıştır. Sendika Genel merkezimiz olarak Hayırlı uğurlu olsun diyorum.” dedi.

Kadro TÜRASAŞ’A yeteli değil en az 350 işçi kadrosu daha talep ediyoruz.
Alım yapılacak kadro sayısını yeterli bulmadığını söyleyen Peker, “Yıllardır emekli olan işçilerin yerine uzun süre alım yapılmadığından 4500 işçi kadrosundan her yıl eksiltilerek günümüze kadar gelen yanlış uygulama sebebi ile koskoca fabrikada 560 işçi sayısına düştü. Bu duruma sebep olan herkesi şiddetle kınıyorum. Diğer yandan en son alımı gerçekleştirilecek olan 162 işçi kadrosunun olumlu bir gelişme olduğunu belirtmek isterim. Her Sivaslının TÜRASAŞ’ın tarihçesini bildiğini düşünüyorum. 1934 yılında kurulan o zamanki adı Cer Atölyesi daha sonra SİDEMAŞ ve sırayla TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü daha sonrada koskoca genel müdürlük siyasetçilerin beceriksizliği yüzünden TÜRASAŞ Bölge Müdürlüğü konumuna düşürülmüştür. Bu yanlış uygulamadan vazgeçilerek tekrar Genel Müdürlük düzeyine çıkarılması gerekmektedir. Her zaman yerinden yönetim verimli ve başarılı olmuştur. 162 işçi kadrosunun getirisini kolektif olarak düşünürsek üç bin kişiye ekmek kapısı olduğunu göreceğiz. Alınan bir işçi kadrosu Sivas’a yapılan en büyük hizmet olacaktır. Buradan sendika olarak, kurum için çırpınan, gece gündüz demeden fedakarlık yapan İşçisi, memuru, yöneticisi ile TÜRASAŞ çalışanlarına Bölge Müdürü Sayın Atanur Karadağ’ın nezdinde herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Sivas ekonomisine inanılmaz katkı sağlayacak
Yardım değil hakların talebini istediklerini savunan Abdullah Peker, “Yılık ortalama 4500 Boji üretip adet fiyatı 4 bin Euro’dan satılacak olması bizi heyecanlandırmıştır. Öncelikli talebimiz kimin projelendirdiği belli olmayan holdingleşme zırvasından derhal vazgeçilmesi ve kurumda yıllardır çalışan 500 taşeron işçi kardeşimize kadrolarının verilmesidir. Bu bir iane değil yıllardır verilmeyen bir hakkın tahakkuk etmesi olacaktır. Son olarak Holdingleşmeye tekrar ve tekrar hayır diyoruz.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Eklenme : 04 Ekim 2023

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326