Sivasa deger katacak projeler

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, Sivas’ın daha yaşanabilir bir hale gelmesi ve trafik sorununa kalıcı çözüm bulunması gerektiğini belirterek açıklamalarda bulundu. Şehir içerisine Banliyö hatlarının yapılmasının trafiği rahatlatacağını vurgulayan Peker, üç yüz doksan bin nüfuslu bir ilde bu kadar trafik yorgunluğu olduğunu düşünürsek, şehir nüfusu beş yüz ya da altı yüz bin olduğunda trafiğin ne hale geldiğini düşünmek bile istemiyorum. Konunun acilen çözülmesi gerekmektedir. Sıkışmış trafikte araçlara yüksek ceza kesmek sorunu çözmez. Yeterli park alanları oluşturulmalı, istasyon caddesi mecburiyet caddesi olmaktan çıkarılmalı. Daha yaşanabilir bir Sivas özlemini çekmekteyiz.” ifadesini kullandı.

Sivas’ın ulaşım ve trafik probleminin çözümünün Hafif Raylı sistem olduğunu söyleyen ve planlama için önerileri sıralayan Peker, “Sivas merkez -Cumhuriyet Üniversitesi arası hafif raylı sistem projesinin acilen uygulamaya konulması gerekmekte. Sivas’ta ki trafik çilesine tek çözümün hafif raylı sistemdir. Bunun için ise;

1- Ulaştırma master projeleri hazırlanmalı;

2- Revizyon imar planı yeniden gözden geçirilmeli ve ana arter yolları oluşturulmalı.


Bursa Osmangazi'de dağda ovada kaçakla mücadele
3- Ana arter yolları oluşturulurken toplu taşıma araçları (Raybüs, Metrobüs vb.) bisiklet yolları da düşünülerek tasarlanmalıdır.

4- Merkez trafik akışı radikal olarak ele alınmalı ve tek yön uygulaması yapılmalı, toplu taşım araçları trafiğe girmemeli veya tercihli yol alternatif olarak düşünülmeli. Doğu kent, Karşıyaka ve Tuzlugöl cazibe merkezleri olarak oluşturulmalı.

5- Üniversite ve Yenişehir mahallesi arasına yeni bir bulvar oluşturulmalı. Hal bölgesi modern alışveriş ve çok amaçlı iş merkezine dönüştürülmeli.

6- Yeni Sivas sloganıyla farklı şehir merkezleri oluşturulmalı, şehir tek merkezden kurtarılmalı. Tüm adayların projelerinde hükümet meydanı merkez olarak projeler hazırlanmış çok katlı otoparkların merkezde aşırı derecede olması bunun en belirgin ispatıdır.

7- Yüksek Hızlı Tren güzergahına acilen müdahale edilerek şehri ikiye bölmesine izin verilmemeli. Diğer illerde bu sıkıntı çok fazlası ile yaşanmakta.

8- İstihdama yönelik olarak Demir Çelik fabrikası yeniden düzenlenerek TÜRASAŞ, ÖZBELSAN bir araya getirilerek hafif raylı sistemlerin üretilmesi, hızlı tren elemanlarının üretilmesi ve Raybüs imalat edilecek şekilde düzenlenmeli.

Sivas il nüfusu 400 bine yaklaşmaktadır. Trafik kangren olmuş durumda. İnsanlarımız adeta işkence çekmektedir. Okulların açılması ile birlikte bu işkence ikiye katlanmıştır. Belediye Başkanı Sayın Hilmi Bilgin’e buradan çağrıda bulunuyoruz. Bu soruna acil çare bulunmalı.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Eklenme : 22 Eylül 2023

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326