Yüksek Hakem Kurulu Emekli ve Memurları Yok saydı

Ulaştırma ve Demiryolu Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, 1 Ağustos 2023 tarihinde başlayan 7.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonucunda çıkan kararı değerlendirdi.
Yapılan zam oranının memur ve emeklileri yok saydığını belirten Peker,” Bir filmin daha sonuna geldik. Tüm oyuncular istirahate çekildi. Beyzadeler için bundan sonraki işlem güneş kaybolmadan tatil sezonunu kapatmak olacaktır tahminen. Sevgili çalışan emekçi arkadaşlarımın bazıları hem ağlar hem giderim ile yaşamını sürdürürken bizler yine buralarda olacak onun hakkını korumaya devam edeceğiz. Bizleri destekleyen tüm üye ve emekli yol arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım. Yapılan zam oranlarına tepkili olduğumuzu belirtir çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyuna bildiririz. Türkiye gerçeklerinden uzak tamamen sefalet ücreti olarak onaylanan 2024 ve 2025 yılları için öngörülen artış büyük bir kısmı hayal kırıklığına uğrattı.” dedi.

Yetkili sendikanın hak savunuculuk yapmadığını, memurun yanında değil hükümetin yanında yer alarak sendikacılıktan uzak tavırlar sergilediğini söyleyen Peker,” Biz bu artışları kabul etmiyoruz yetkili Memur-Sen tüm bu olanları uzaktan izleyerek sefalet ücretinin tahakkuk etmesine seyirci kalmıştır. Memur devletin en önemli organıdır. Hakem Kurulu’nda hükümetin önerdiği; 2024 yılı için 15+10, 2025 için 6+5 maaş artış oranlarını kabul ederek kesin kararını verdi. Bu karara karşı yargı yolu da kapalı. Böylece her iki taraf da topu taca atarak sorumluluktan kurtulmuş oldu. Oysa hakem kuruluna başvuru yapılmasaydı konu mecliste görüşülmek zorundaydı. Sakalımız yok ki sözümüz dinlensin!” diyerek konuşmasını sonlandırdı
Eklenme : 04 Eylül 2023

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326