Ahbap da Kizilay da Turk halkinindir.

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Murat Dağ, Kızılay’ın Ahbap Derneğine satmış olduğu çadırların parasının iade edilmesi gerektiğini söyleyerek açıklamalarda bulundu.

Kızılay’ın Ahbap Derneğine çadır sattığı haberlerinin duyulması ardından Kızılay’a olan güvenin sarsıldığını belirten Dağ; “Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler ve Hatay'da meydana gelen 6.4 ve 5.8 şiddetindeki depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı maalesef 44 bini geçti. Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremler yüzenden felaketi yaşadı. 11 ilde büyük yıkımın yaşanmasının ardından geçen 23 günde vatandaşlar tek yürek olarak elinden geleni yapmaya çalıştı. Bu acılı günlerimizde Kızılay’ın Ahbab’a çadırları sattığı haberi duyuldu. Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından olan Türk Kızılay, milletimizin yardımlaşma, dayanışma ruhunun bulunduğu yerdir. Herhangi bir afetin ardından Türk Kızılay binlerce telefon ve mesaja muhatap olmakta, hayırseverler dayanışma göstererek ortaya çıkan sorunun çözümü için kendilerinin ne yapabileceğini sormaktadır. Türk Kızılay, bu nedenle afetlerin ardından rutin olarak bağış kanalları ilan etmektedir. Doğal afetlerde ilk aklımıza gelen kurumlardan Türk Kızılay a olan güvenin sarsılmasını arzu etmeyiz. Bu nedenle çadırlara alınan ücretlerin tekrar iade edilmesi toplumun vicdanını rahatlatacaktır.

Halkın, Kızılay’ın Ahbap’tan aldığı parayı ödemesini istediğini söyleyen Dağ; “Bu acılı günlerimizde Kızılay’ın her ne sebeble olursa olsun deprem çadırlarına ücret alması uygun değildir ve kabul edilemez. Çadırları deprem bölgelerine Kızılay’ın götürmesi veya diğer vakıf ve sivil toplum kuruluşu ile organize olarak ulaştırması gerekir.  Toplumun beklentisi alınan ücretler hemen iade edilmeli ve deprem bölgelerine daha fazla yardımın ulaşmasıdır.”

Eklenme : 06 Mart 2023

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326