Cumhuriyetten kalan miras TCDD' nin, yanlış ellerde yapılandırılması demiryollarını bitirir.

Peker, “TCDD nin Holdingleşmesi Kurumun Bitirilmesi Anlamındadır, diyerek duruma ses çıkarmayan diğer sendikalara seslenerek “ Yetkili olduğunu her fırsatta söyleyen üç maymuncu Sendikalardan yine hiçbir ses çıkmıyor. Kardeşim Sendikamısınız, yoksa Siyasi bir kurum musunuz? Siz Yetkili oldunuz olalı memurlar fakirleşti. Siz yetkili oldunuz olalı TCDD bitti. Bu nasıl Sendikacılık” dedi.

Ulaştırma Ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel başkanı Abdullah Peker, TCDD nin Holdingleşmesi ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Teknolojik altyapı ve hizmet süreçleri bakımından gelişmiş, dijitalleşmiş, güvenli bir demir yolu için Yerli ve milli teknolojileri üretebilen TÜRASAŞ fabrikalarının potansiyeli yüksektir. Milli ekonomiye daha etkin katma değer katabilmek için, Türkiye’deki demiryolu sektörünün yeniden düzenlenmeye ihtiyacı vardır. Bizim istediğimiz düzenlemede Yöneten istihdam eden denetleyen Devlet olmalıdır. TCDD yetkilileri tarafından yapılan kaçak göçek açıklamada yapılmak istenilenleri, açıkça anlatamayıp Personele başka Kurumları işaret etmektedirler.” İfadelerine yer verdi.

Konuyu bir örnek ile anlatan Peker, şunları ifade etti. Size bir örnek vereyim. Sivas’ta Tüdemsaş vardı. Genel Müdürlük olarak görev yapıyordu ve bir yıl önce kapatılarak yerine TÜRASAŞ getirildi. Aradan bir yıl geçmeden Reform adı altıda bu kurumda bitirilmek istenmektedir. Sivaslıları göreve davet ediyoruz. Sivas’tan giden gidene en son TÜRASAŞ hedefte. Personel eksilterek iş verimini düşürerek bu nasıl yeniden yapılanma bu nasıl kurumun geliştirilmesi. Demiryolu reform sürecinde mevcut çalışanlarının haklarının harfiyle korunması gerekmektedir. Nakil isteyen personele gerekli kolaylığın sağlanması, aynı işyerinde kalmak isteyen personelinde sosyo – ekonomik durumunun korunması gerekmektedir. Reformun getirdiği yenilikler memur işçi özel şirket çalışanlarının iş güvencesini sağlayacak şekilde ve nakil olabilme durumunu da göz önünde bulunarak yasaların çıkartılması çalışanlar olarak kabul edilebilir reform olacaktır. Zira demiryolunun ekonomiye büyük katkısı olacağı bilincinde olan canla başla çalışma isteği, Türk milletinin daha iyi refah ve medeniyet yollarını inşa edecek olan demiryollarını Cumhuriyetten kalan bir miras olarak görmektedir. Devletimizin vermiş olduğu bu ekonomik yapılanmaları sivil toplum kuruluşların görüşlerini alınarak yola devam edilmesi en doğru karar olacaktır.” İfadesini kullandı.

Eklenme : 22 Nisan 2021

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326