TCDD, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ Lojmanları Satilmamali.

Peker yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi; ”Sivas´ın elinde kalan bir kaç Cumhuriyet tarihi dokusu olan bir yer olan 4. Bölge ve TÜDEMSAŞ Lojmanları ile ilgili, Şehrimizin gelişmesine engel teşkil ettiği ve satılması gerektiği yönünde duyumlarımız var. Bize göre Lojmanlar tam aksine Sivas´ın Cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiş ve şehirde yaşayan insanların yakın tarihi ile ilgili bir çok hatırası var. Ayakta kalması gerekmektedir. Bu yıl içerisinde alelacele yıkım kararı alınarak yıkılan eski Numune Hastanesi binasının enkazı ortada iken yeni bir enkaz yığını ve tarih yıkımı gerçekleştirmeye çalışanlar bu defa hevesi kursaklarında kalacaktır. Sivas´ın bahçeli ve düzenli ilk toplu yerleşim yeri olan Lojmanlar satılmayı hak etmiyor. Burasının daha yaşanabilir daha güzelleştirilebilir bir yer haline getirilmesi gerekiyor. Bazı STK´lar Numene Hastanesi yıkılsın demişti, burası için de bu yandaş STK´lar satılsın diyecektir. Sendika olarak burasının satılmasına , yıkılmasına ve yok edilmesine karşıyız ve karşı olmaya da her zaman devam edeceğiz. Sivas´ta bu yıkım ve satış zihniyeti, şehrin gelişmesine destek değil tam tersine destek değil köstek olmaktadır. Yıllardan beri temcid pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp Sivaslının önüne konan Lojmanların satışı ve yıkım düşüncesi olayı, kimler ve ne amaçla yapılmak istendiğini bu lojmanlarda yaşayan ve daha önce yaşamış olan insanlarımız Sivaslı hemşehrilerimiz gayet iyi bilmektedir.
Uzun yıllar önce TÜDEMSAŞ´ın inşasında çalışan bir Alman vatandaşı Sivaslı bir hemşehrimizle tanışıyor ve akabinde şu soruyu yöneltiyor. ”TÜDEMSAŞ” Kızılırmak’a kadar uzandı mı? Lojmanlara ilaveler yapılarak daha modernleşti mi? diyorken. Bizler Lojman kültürü ile yetişen ve çocuklarımızı da bu lojman kültürü ile yetiştirmeye çalışırken burasının satışı doğru değil diyoruz.
"Satış" sözünün telaffuz bile edilmesi Sivas´a yapılan en büyük zarar olacak. Beyinlerini TÜDEMSAŞ´ın ve TCDD 4 İşletme Müdürlüğü lojmanları ve arsasına ve buraları nasıl yeriz yönünde yoranlara tavsiyemiz; gelin bu lojmanları el birliği ile destekleyerek çok daha güzel noktaya taşıyalım. Daha iyi bir çevre düzenlemesi ile şehrin canlı tarihini oluşturalım, böylece Sivaslılara ve Türkiye´ye iyilik yapmış olursunuz.
Sonuç olarak ,Lojmanlar hiç bir şeye engel değil; satışı veya yıkılması da doğru değildir. Rant için değil Sivas için çalışın, Sivas´ın Cumhuriyet eserlerini bir bir yıkmak ve satmak Cumhuriyet´in Temelinin atıldığı şehrimize yakışmıyor.
Biz sendika olarak burasının satışına ve yıkılmasına yasal olarak her zaman elimizden ne geliyorsa yapacağız. Satışa çıkarılması veya yıkılması istendiğinde sal hakkımız olan yürütmeyi durdurma kararı aldırmak için elimizden geleni yapacağız." dedi.
Eklenme : 01 Ekim 2018

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326