Memur ve emeklinin maaş zammına enflasyon karar verecektir.

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“TOPLU SÖZLEŞMENİN BİRİNCİ ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ
Sözde yetkili sendika Memur-Sen ile hükumet arasında geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme ile memur ve emeklilerine yapılan maaş artışı enflasyon tarafında ezilerek, geçerliliğini yitirmiştir.

Memur ve emekli adına sözleşmeye atılan imzanın vebali de atanın üzerinde kalmıştır. Bunun bir toplu sözleşme olmadığı, tam aksine memuru ve emekliyi toptan satış sözleşmesi olduğu kısa sürede anlaşılmıştır.

2018 yılı için yüzde 4+3,5 maaş artışına imza atılırken enflasyon yüzde 17.90 olmuştur. Bu rakamlar da gösteriyor ki artık memur ve emeklinin maaş zammına enflasyon karar verecektir. Kısacası, toplu sözleşme enflasyonun altında kalarak can vermiştir.

KAMU ÇALIŞANLARI, EK GÖSTERGE VAADİNİN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYOR
Kamu personelinin emekli olduktan sonra da aile sorumluluklarını hakkıyla yerine getirebilmesi için emekli aylığının ve emekli ikramiyesinin hesaplanmasında kullanılan ek gösterge düzenlemesinin belirli hizmet sınıfları yerine tüm kamu personelinin ek göstergelerinin yükseltilmesini kapsayacak şekilde yapılması daha adil bir düzenleme olacaktır.

EK ÖDEMELERİN EMEKLİ AYLIĞINA DÂHİL EDİLMESİNİ İSTİYORUZ
Kamu görevlilerinin büyük bir çoğunluğunu ilgilendiren en önemli konulardan birisi de maaşlara ek olarak yapılan ödemelerin emekli maaşının hesaplanmasında dikkate alınmamasıdır. Bu nedenle, kamu görevlilerinin fiilen çalışırken almakta oldukları ücret ile emekli maaşları arasında çok ciddi fark oluşmaktadır. Emekli aylıklarındaki ciddi düşüş nedeniyle emeklilik hakkını elde eden kamu çalışanları aile sorumluluklarını yerine getirebilmek için çalışmaya devam etmek zorunda kalmaktadır. Buna rağmen emekli olmak zorunda kalanlar ise bir başka iş aramak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle, halen tüm kamu çalışanlarına yapılan ek ödemelerin taban aylığına dahil edilmesini istiyoruz.

TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMELİDİR
Kamu çalışanlarının dini vecibelerini ve bayramın icaplarını yerine getirebilmeleri için yılda iki maaş tutarında ikramiye verilmesi, hem çalışanların belirli dönemlerde artan maddi ihtiyaçlarına çözüm olacak, hem de ekonomiye canlılık getirecektir.
Eklenme : 05 Eylül 2018

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326