Demiryolları Devlet Tarafından İşletilmeli

Çorlu tren kazası sonrası açıklama yapan Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak-Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, bu tür kazaların yaşanmaması için yolun kontrolünün uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini ifade ederek, Demiryolu Meslek Lisesi'nin tekrar açılması, Raylı Sistemler Fakültesi ve Meslek Yüksek Okullarına daha fazla önem verilmesi ve ayrıca demiryollarının devlet tarafından işletilmesi gerektiğini söyledi. "Bu Olay Alt Kademeye Yüklenerek Kaçılacak Bir Olay Değildir" UDEM HAK-SEN Gelen Başkanı Abdullah Peker açıklamasında, "Feci tren kazasının meydana geldiği Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi'ne menfez üstü toprak kaymasıyla raydan çıkan vagonların devrilmesi sonucu ülkemizi yasa boğan, içimizi yakan tren kazası meydana gelmiştir.
Kaza da Hakkın rahmetine kavuşanlara Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Heyelan bölgelerindeki demiryollarının zemin sertleştirilmesi dört mevsime dayanıklı hale getirilerek yapılması ve kontrolünün işin uzmanları tarafından incelenerek onay verilmesi gerekmektedir.

Demiryollarında yollarında toprak kayması gibi durumların sık sık meydana geldiğini raylardaki kontrollerin ise düzenli olarak, sadece bu işi yapan TCDD işçileri tarafından yapılmakta, bu görevlilerin raylardaki bu tür bozulmaları makinistler başta olmak üzere gerekli birimlere bildirdiklerin de bekçilerin buna müdahale etmekteydi. Fakat Türkiye'de devlet demiryolları bünyesinde şu anda 59 yol bekçisi var. Emekliği ayrılan bekçinin yerine ise yeni personel alımı yapılmıyor. Yol Bekçilerinin sayısı ihtiyaca göre artırılmasını tavsiye ediyoruz. Bu personel ihtiyacını karşılanması için Demiryolu Meslek Lisesi'nin tekrar açılmalı ve acilen hizmete geçirilmesi gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Raylı sistemler Fakültesi ve Meslek Yüksek Okullarına daha fazla önem verilmesi şarttır. Bu tür kazaların demiryollarını itibarsızlaştırılması yanlıştır.
Bu kazayı sadece doğa şartlarının getirdiği afet olayına görmek yanlış olacaktır. Lakin hızlı tren hatlarına önem verilip normal tren yolculuğunu göz ardı etmek kabul edilir bir durum değildir. Bunun göstergesi bu hat üzerindeki bakım ve onarım işinin ertelenmesi oldu. İhaleye ödenek tahsis emri çıkmadığından iptal edildi. Bu tür elim kazaların tekrarlanmamasını ümit ederek, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Biz öteden beri sendika olarak tüm kurumların yöneteni işleteni ve kontrol edeni devlet olmalı diyoruz.


Eklenme : 10 Temmuz 2018

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326